top of page

Bugünkü Aklım Olsaydı

Bazen bir konu dikkatinizi çektiğinde, evrenin sizi o konuyu destekleyecek başka örneklerle buluşturmasını çok seviyorum. Bunun ismi de tesadüf mü, yoksa algıda seçicilik mi inanın ki bilmiyorum😊


Geçtiğimiz haftalarda başrollerini Nicole Kidman ve Hugh Grant’in paylaştığı “The Undoing” mini dizisini izlerken, her ne kadar biraz yüksek egolu olsa da, pediatri onkolojisti olan Hugh Grant’in yaptığı işi düşünürken, içimden “bugün bana sorsalar belki de doktor olmak isterdim” diye geçirdim. Üstünden 2 gün geçmedi ki, bu sefer de yazar / sosyolog Oya Baydar’ın konuk olduğu Nilay Örnek’le Nasıl Olunur podcast bölümünü dinlerken, Oya Baydar’ın “bugünkü aklım olsa doktor olurdum” cümlesini duyunca bende ziller çalıverdi. (hem mini diziyi, hem de podcasti öneririm bu arada)


Sahi bizler nasıl seçtik mesleklerimizi? Örneğin fizik sevmiyoruz ya da fizik dersinde yüksek notlar alamıyoruz diye sayısalcı olmamamız gerektiğini söyleyen öğretmenlerimiz, bize meslekleri yeterince anlatmışlar mıydı? Daha da ileri gidiyorum, bize meslekleri ne kadar derinlikli şekilde anlatmışlardı? Medyadan, ailemizdeki büyüklerin mesleklerinden, geleceğin öncü mesleklerinden, dizilerden, filmlerden, okullara gelen şirketlerden ne kadar etkilenmiştik? Kaçımız aldığımız puanlar boşa gitmesin diye üst sıradaki bölümleri yazmıştık? (Bu noktada Türkiye derecesi yapıp, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’ne girdiğinin ilk senesinde Psikoloji Bölümü’ne geçiş yapan cesaretli bir arkadaşım gelir hep aklıma, bizi okuyorsa sevgiler)


Bugün şirketlerin birçoğu “değer” bazlı işe alım politikaları uyguluyor. O kuruma uyum sağlayıp sağlayamayacağınıza yönelik olarak çeşitli testler, mülakatlar yapılıyor. Biraz araştırdım, “acaba değer bazlı meslek seçim testleri” gibi bir şey bulabilir miyim diye. Fakat, dünyaya bundan sonraki 20 yılda yön verecek olan Z kuşağı için oldukça önem arz eden “anlam, değer, fayda” gibi kavramları kucaklayan bir meslek testine pek rastlayamadım. Derslerdeki başarılar, ilgi alanları tabii ki birer gösterge olabilir, ama yapılacak mesleki seçimlerde sizin hangi değerlerinizin besleneceğini ya da beslenmeyeceğini bilmeniz de oldukça önem arz edecektir diye düşünüyorum.


Umarım ki, kişisel değerlerinizle uyum içinde para kazanan şanslı bireylerdensinizdir. Yine de, bugüne kadar yaptığınız seçimleri şöyle bir gözden geçiriyorsanız, size bu şarkıyı da armağan olarak bırakıyorum. ~eImage by Paul Weaver

Haftaya pazar e-mail kutunuzdayız!

bottom of page