top of page

Derya Yıldırım ve Grup Şimşek'le Bir Akşam

Öyle bir konser hayal edin ki, solist Hamburg’un çok kültürlü bir mahallesinde doğan bir Türk; grubun diğer üyeleri Fransa, İtalya, İngiltere kökenli; ve türküleri bağlama, keyboard, gitar, flüt, davul vb çok enstrümanlı bir şekilde farklı şekilde yorumluyorlar. Şanslıyım ki, bu grubu ve konseri; benim gibi Türkiye ve Türk müziği aşığı Zeynep’le deneyimleme fırsatım oldu. (Zeynep’in İstanbul’da olduğu kısa zaman dilimine denk gelmiş olması evrenin minik bir mucizesi değil de ne😊


Kendileri ile daha önce tanışmamış olma ihtimalinize karşın birkaç detay vermek isterim: Grup, özellikle Almanya olmak üzere, Avrupa’da çok sevilen ve tanınan bir durumda. Bizim gittiğimiz konser de, Türkiye’de verdikleri ikinci konser olma özelliğini taşıyordu. Solist Derya Yıldırım, Türkiye’de olduğu için o kadar mutlu ve heyecanlıydı ki, bu mutluluğunu 2 kez, biz dinleyicilerle de paylaştı. Grubun tarzı saykedelik olarak tanımlanabilir, yani alışageldiğimiz türkülere bambaşka modern bir boyut katıyorlar diyebilirim. Grubun, çok kültürlü ve çok enstrümanlı yapısı dinleyici olarak çok büyük haz veriyor. Ve tabii ki de, müziğin insanları kültürlerinden, ülkelerinden bağımsız şekilde nasıl da evrensel bir şekilde etkisi altına alabildiğini bir kez daha kanıtlıyor.


Konserin ne kadar eğlenceli ve etkileyici geçtiğini aktarabilmek için sizlerle kısa bir kesit paylaşmak isterdim ama kullandığımız platform buna izin vermiyor. (instagram hesabımıza koyacağım) Onun yerine şimdilik birkaç favori şarkımın Youtube linkini bırakıyorum ki, tadına varabilin.


Bu arada ben bu sene de, yeni müzisyenler ve şarkılar keşfetme serüvenime devam ediyorum, paylaşmak istediğiniz güzel şarkılar ve sanatçılar olursa beni bahtiyar edersiniz.

Hepinize müzik kadar güzel bir hafta dilerim! ~Ece

Image by Paul Weaver

Haftaya pazar e-mail kutunuzdayız!

bottom of page