top of page

Doğanın Fotoğraf Karesine Sığmayan İhtişamı

Genelde uçak içi dergilerinde okuyacak pek bir şey bulamamama rağmen her seferinde belki değişik bir şey çıkar diye mutlaka karıştırırım. Bu sefer nitekim öyle oldu ve bu sayede David Yarrow ile tanıştım.


Kendisi İngiliz bir fotoğraf sanatçısı (aslında dünyaca ünlüymüş ama ben kendisini yeni tanıdım). Norveç’ten Sudan’a, Alaska’dan Kenya’ya, dünyanın farklı köşelerinde vahşi doğa çekimleri yapıyor. Fotoğraflarını genellikle geniş açılı lens kullanarak ve kamerayı yere yerleştirerek uzaktan kumanda ile çekiyor. Bu da fotoğrafa bakarken doğanın ve hayvanların ihtişamı karşısında kendinizi küçük hissetmenize neden oluyor.


Bende en çok hayranlık uyandıran fotoğrafları The Untouchables, 78 Degrees North, Simon ve Mankind 2. Diğer eserlerini kendi instagram sayfasında bulabilirsiniz.


David Yarrow Guardian’a verdiği röportajda Big adlı fotoğraf hakkında şunu söylemiş:

“Bu çekimi gerçekleştirirken kameranın üzerinde hiçbir korunak yoktu – fil bir adım daha atsaydı kamera un ufak olabilirdi. Rehber bana deklanşöre durmaksızın basmamı söyledi. Böylece kameranın motorundan gelen ses koca fili durdurdu ve kameranın etrafından dolanmasını sağladı. Bu çekimden sonra uzaktan kumandalı çekimlerde kameranın etrafında çelik kasa kullanmaya başladım.” --nImage by Paul Weaver

Haftaya pazar e-mail kutunuzdayız!

bottom of page