top of page

Görsellerin Gücü Adına

Yarın yaşanan deprem felaketinin 3. haftasına giriyoruz. Normalleşmeli miyiz, normalleşemez miyiz tartışmaları şöyle dursun, bence tek yapmamız gereken unutmamamız. Her ne olursa olsun, kolektif bilincimizin uyuşturulmasına izin vermemeliyiz. Ama tabii ki, Türkiye gibi bir ülkede yaşarken bunu başarmamız pek de kolay değil, çünkü birey ve toplum olarak hangi temel probleme odaklanacağımızı şaşırmış durumdayız. Tıpkı illüstüratör Eren Boz’un resmettiği gibi:


Bununla beraber, Twitter yasaklansa da, ekşisözlük kapatılsa da, görsel hikaye anlatımının gücü yadsınamaz. İşte bu sebepten sizlerle bu hafta çok hoşuma giden birkaç görseli ve bir sanat eserini paylaşmak niyetindeyim.


Mesela nerede olduğunu bilmediğimiz 128 milyar doları, Türkiye Tek Yürek kampanyası eşliğinde anlatan Sina Ateş’in bu müthiş çalışması:


Ya da include.mag’ın paylaştığı bu karşılaştırmalı 128 milyar dolar harcamaları:
Çare bilim. Çare eğitim. Çare matematik. (Matematik bir ders değil, bir beyin egzersizidir ve hayat boyu gereklidir) Dolayısıyla çare; okumayı, sorgulamayı, analiz etmeyi doğal bir kas haline getirebilmiş nesiller. Çare; tüm sorunların yarın çözülmeyeceğini bilerek; ama inadına, vazgeçmeden eğitime ve bilime yüzümüzü döndürebilmek. İşte ancak o zaman bir binanın ya da bu toplumun temeli emin ellerde olacak. Tıpkı Perulu sanatçının aşağıdaki eseri gibi:


Hepinize iyi haftalar. ~Ece

Image by Paul Weaver

Haftaya pazar e-mail kutunuzdayız!

bottom of page