top of page

Kısa Kısa Bu Hafta

  • Pandemiyle birlikte Çin'in Amerika karşısındaki ekonomik yükselişinin nasıl hızlandığına önceki bir yazımızda değinmiştik. Bu hafta da çıkan bir haber bu trendi doğrular nitelikte: Pekin, dünyada en çok milyarderin yaşadığı şehirler listesinde New York'u geçerek birinci sıraya yerleşmiş!


  • Size benzeyen diğer insanların zamanlarını nasıl harcadıklarını hiç merak ettiniz mi? Size göre daha az mı yoksa daha çok mu çalışıyorlar, uyuyorlar, tv seyrediyorlar? Bu sitedeki simulasyonda cinsiyet, yaş ve çalışma durumunu seçerek ortalama bir (amerikalı) insanın zamanını nasıl harcadığını görebilirsiniz. Benim en çok ilgimi çeken şey benim yaşımda çalışan kadınların ve erkeklerin arasındaki farklar oldu.


  • 2020'de çoğumuz kot pantolon giymek nasıl bir hissiyattı unuttuk. Satış grafikleri de bunu doğrular nitelikte. Amerika'da 2020 senesinde eşofmanların satışları bir önceki seneye göre %17 artmış.


  • Sizi yaşlıları hedef alan dolandırıcılar üzerine düşündürtecek ama aksiyonuyla da bir o kadar da koltuğunuza yapışmanızı sağlayacak bir film: I care a lot


  • 2018'de Suudi gazeteci Jamal Khashoggi'nin İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürülmesiyle ilgili olayları konu alan çok ilginç bir belgesel: The Dissident. (Konuyla alakalı bir merak sorusu: Latin alfabesiyle kendi ismini “Jamal Khashoggi” olarak yazmasına rağmen Türk medyasında, hatta İstanbul'daki mezar taşında, adı neden “Cemal Kaşıkçı” olarak yazılıyor? Fonetik açıdan okuması daha kolay oluyor dersek aynı şeyi neden diğer yabancı isimlerinde yapmıyoruz? Mesela Xi Jinping Türk medyasında “Şi Cinping” diye yazılmıyor.)


  • 2020'ye damgasını vuran diğer bir konu da ırkçılık olmuştu. Bir araştırmaya göre Amerika'da zencilerin Covid'den ölme oranı beyazlara göre çok daha yüksek olmuş. Bu hafta çıkan yeni bir haberle parmaktan kandaki oksiyen seviyesini ölçen aletlerin daha koyu tonlu ciltlerde düzgün çalışmadığı ve bu nedenle de zencilerin beyazlara göre hastaneye kabul edilmelerinin geciktiği ortaya çıktı. Kısacası sistemik ırkçılık tahmin ettiğimizden daha derin.


  • Oscar ödüllü yönetmen Taika Waititi'nin kosmetik sektöründeki hayvan deneylerine dikkat çeken kısa filmini daha izlemediyseniz mutlaka izleyin.Image by Paul Weaver

Haftaya pazar e-mail kutunuzdayız!

bottom of page