top of page

Temel İhtiyaçlar

İnsanoğlunun teknolojinin sınırlarını zorladığı alanlardan biri hiç kuşkusuz uzay seyahati. Yaklaşık bir hafta önce de bu alanda bir ilk yaşandı. Elon Musk’ın şirketi SpaceX ilk defa dört sivili uzaya fırlattı! İnspiration4 adı verilen ve aralarında profesyonel bir astronotun bulunmadığı bu dört kişilik ekip dünya etrafında bir kapsülün içinde toplamda üç gün geçirdiler. Habere göre ekibin içinde bulunduğu SpaceX Dragon kapsülü Dünya'dan 575 kilometre yükselerek hem Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan hem de Hubble Uzay Teleskobu'ndan daha yüksek bir irtifaya ulaşmış.


İnspiration4 ekibi

Çoğu kişinin ancak filmlerde izlerken kıyısından köşesinden geçebileceği bir deneyimi bu dört sıradan insan birebir yaşadılar! Çok merak ediyorum, o üç günlük süreçte ne yaşadılar, ne hissettiler acaba? Profesyonel astronotların uzaydan Dünya’ya baktıklarında yaşadıkları “gerçekten kopma” hissiyatını yaşadılar mı? Belki de uçsuz bucaksız boşluğun içindeki küçük mavi dünyamızın aslında ne kadar kırılgan olduğunu düşündüler. Kafamda bunun gibi felsefik düşüncelerle İnspiration4 ekibinin deneyimlerini okumak için internette gezinirken karşıma çıkan tablo ise tam karikatürlük. Çünkü haberlerde yazdığına göre tarihe geçen tamamı sivillerden oluşan bu ilk uzay yolculuğuna damga vuran şeylerden biri tuvalet sorunu olmuş!


Uzayda en temel ihtiyaçlar bile kompleks bir operasyona dönüşebiliyor. Tuvalete gitmek de bu kompleks operasyonlardan yalnızca biri (bu kompleks operasyonu merak edenler bu videodan izleyebilirler). Yazılanlara göre İnspiration4 seyahati sırasında yaşanan tuvalet problemine neden olan şey yer çekimsiz ortamda atıkların belli bir yerde toplanmasına yarayan emici fanlardan birinin bozulmasıymış. O fan bozulunca o atıklar nereye gitti, pencereleri açılmayan o küçücük kapsülde neler yaşandı artık siz düşünün! Herhalde SpaceX’e milyar dolarlar harcayan Elon Musk tuvaletlere gelince ucuza kaçtı. 😄 ~nImage by Paul Weaver

Haftaya pazar e-mail kutunuzdayız!

bottom of page