top of page

Ulusal kahraman Ajan Eli Cohen

Netflix tüketiminin ayyuka çıktığı son yıllarda en sevdiğim dizi tiplerinden biri de, mini diziler. Dizilerin 6-8 bölümden oluşması, dizilerin hızlıca tüketilmesini sağlarken aynı zamanda izleyende sanırım bir tatmin hissi yaratıyor.


Son zamanlarda izlediğim ve önerebileceğim mini dizilerden biri de “The Spy”. 6 bölümlük mini dizi, ünlü Mossad ajanı Eli Cohen’in Suriye’de geçirdiği, hatta Suriye’nin Savunma Bakan Yardımcısı rolüne kadar yükseldiği 1961-1965 yıllarını konu almakta.


Yüksek tempolu diziyi izlerken, haliyle bir yandan da Eli Cohen’i araştırdım. Yakalandıktan sonra çeşitli devletlerin, diplomatların, hatta Papa’nın bile Eli Cohen’in “asılmaması” için yalvarması oldukça enteresan. İsrail’de bir ulusal kahraman haline gelen, sokaklara isimleri verilen Eli Cohen’in naaşı bugün bile hala Suriye’de bulunuyor ve asla İsrail’e geri verilmiyor. İddiaya göre, Suriye naaş bulunmasın diye naaşın yerini 3 kez değiştirmiş. 2007 yılında Türkiye bile bu hassas konunun çözülmesi için arabuluculuk yapmaya çalışmış ama sonuç nafile. Tüm bunlar olurken, Eli Cohen’in eşinin ve ailesinin neler çektiğine girmiyorum bile, fazla yürek yakıyor. ~eComments


Image by Paul Weaver

Haftaya pazar e-mail kutunuzdayız!

bottom of page